Powiedz jak możemy Ci pomóc
Skontaktuj się

Biuro Detektywistyczne i Ochrony Top Detektyw Dariusz Korganowski

Dziękujemy za wiadomość

Dokumentacja wykonana przez detektywa

Autor: Dariusz Korganowski, publikacja: 2020-05-14

Jak musi wyglądać dokumentacja uzyskana od detektywa? Jak bardzo ważny jest to aspekt, a jak mała wiedza detektywów. Niestety na co dzień spotykamy się w naszej kancelarii z problemami tej natury. Przychodzą do nas klienci, którzy wcześniej skorzystali z jakiegoś pierwszego lepszego biura na liście „googla”. Niestety to był błąd!. Większość nie posiada żadnej dokumentacji, nie wspomnę o umowie. Dlatego ten artykuł ma Państwu przybliżyć ten proces.

detektyw Dariusz Korganowski

Przede wszystkim zaczynamy od umowy. Umowa musi mieć jasno sprecyzowane warunki działania, określony jego przebieg i charakter, musi mieć wpisane wszelkie koszty. Proszę pamiętać o kosztach ukrytych, takich jak: paliwo, hotele, noclegi, wyżywienie przy pracy długofalowej i wiele innych. Większość detektywów ukrywa te koszty i zaczynają się problemy. Proszę w umowie również zwrócić uwagę na czas pracy i na wszelkie zapisy drobnym druczkiem. Spotkaliśmy się już z sytuacją, kiedy w umowie zapisy były ledwo zauważalne (tak mała była czcionka). Po dobrej analizie umowy i jej podpisaniu musimy pamiętać o RODO, jak również innych klauzulach niezbędnych do pracy detektywa (ochrona danych osobowych, przechowywany materiał, forma otrzymania dokumentacji w formie papierowej i elektronicznej i wiele innych).

Poniżej wzór umowy. To tylko jedna z 11 stron umowy:

wzór umowy

Następnie najważniejszy element to sprawozdanie z wykonanej usługi detektywistycznej. Jest to bardzo istotny element i proszę pamiętać, że nie ma to znaczenia, czy podczas czynności mamy sukces, czy jest wynik negatywny - sprawozdanie musi być zawsze z wszelkich czynności detektywistycznych. Jeśli dane biuro detektywistyczne nie znalazło dowodów zdrady małżeńskiej przy danym zleceniu czy nie ustaliło jakichś elementów przy prowadzeniu ważnej sprawy gospodarczej, i tak ma obowiązek sporządzić z tego pisemne sprawozdanie. Nie ma to znaczenia, czy są to czynności ustaleniowe, czy obserwacja stała czy inne czynności. Za każdym razem powinno być wykonane sprawozdanie, plus załączone materiały na nośniku plików w oryginale.

Sprawozdanie musi zawierać wszelkie czynności wykonane przez detektywa czy grupę detektywów, w tym wszelkie czynności specjalistyczne wykonane przez biegłych specjalistów, odzyski danych tudzież inne czynności, jakie były wykonane. Dokumenty tego typu muszą być sporządzone z najwyższą starannością, jak również muszą zwierać wszelkie elementy potrzebne do przyszłego postępowania procesowego. Muszą być wykonane w kilku egzemplarzach dla stron i zawierać materiał w pełni przygotowany do sądu.

Wstępne sprawozdanie

Powyżej przykład wstępnego sprawozdania z jednego dnia pracy. Sprawozdanie opiewa na 50 stron i przedstawia pełną dokumentację ze sprawy. Każde sprawozdanie powinno być sprawdzone przez adwokata w celu oceny wagi materiału dowodowego, tak jak odbywa się to w naszej kancelarii.

Przed wyborem biura detektywistycznego proszę dobrze zorientować się na ryku, zanim podejmą Państwo decyzję. Proszę pamiętać, aby skorzystać najpierw z konsultacji i ocenić kilka biur pod kątem fachowości i merytorycznego przygotowania. Wiele biur detektywistycznych to przypadkowe osoby niemające wiedzy merytorycznej oraz przygotowania praktycznego, ponieważ wcześniej prowadziły innego rodzaju biznes, a niejednokrotnie naoglądały się seriali.


Opracował:
Dariusz Korganowski
Biuro Detektywistyczne i Ochrony Top Detektyw Dariusz Korganowski

Detektyw - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 1 932 Detektywów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o usługach detektywistycznych

Skontaktuj się